EXTERNÍ

ČLENOVÉ

slezáková

Lenka

Narozena: 2000 v Praze

Výška: 174 cm

Váha: 57,5 kg

Oba rodiče jsou lezci a tak pro Lenku bylo lezení od mala přirozenou věcí. Zpočátku lezla jen na skalách, ale už v roce 2012 si zkusila Český pohár mládeže a nevedlo se jí vůbec špatně. V roce 2013 se vrhla do závodění naplno pod trenérským vedením svého táty, v celkovém hodnocení ČPM skončila 3., když dokázala zvítězit jen v jediném závodě v sezóně, ale právě v tom nejdůležitějším a stala se tak mistryní republiky v kategorii C (12–13 let). V roce 2014 začala externě spolupracovat s T. Binterem st. formou konzultací tréninkových plánů.

 

Na sezónu 2015 už se začala připravovat jako členka tréninkové skupiny TBTraining pod individuálním vedením T. Bintera st., v tomto roce zvítězila v celkovém hodnocení Českého poháru mládeže a jako reprezentantka v kategorii B (14–15 let) zlepšila svůj nejlepší výsledek v závodě Evropského poháru mládeže proti předchozí sezóně o 18 míst, když na EYC v Imstu skončila na 15. pozici a jen dva kroky ji dělily od postupu do finále. Na mládežnickém mistrovství Evropy v Edinburghu postoupila do semifinále i přesto, že jí ve druhé kvalifikační cestě vypršel časový limit.

 

V roce 2016 se posunula do kategorie A (16–17 let) a poprvé tak mohla závodit s dospělými. Hned v prvním celostátním rankingovém závodě dospělých skončila druhá za Gábinou Vrablíkovou a stejnou pozici vybojovala mezi ženami i v silně obsazeném prvním nominačním závodě ČP na Smíchově, kde v mládežnické kategorii A s velkou převahou zvítězila. Protože ve své kategorii vyhrála i oba další závody ČPM a mezi ženami dokázala své druhé místo v závodě ČP zopakovat, nominovala se do reprezentace ČR pro rok 2016 jak mezi dospělými, tak v kategorii A.

 

Hned při svém prvním reprezentačním startu potvrdila svůj výkonnostní vzestup, když se v silně obsazeném závodě Evropského poháru mládeže v rakouském Imstu probojovala až do finále. Skvěle se uvedla i mezi dospělými – při svých dvou prvních životních startech ve Světovém poháru dokázala bodovat, navíc jako nejmladší účastnice! Dosáhnout bodovaných umístění se v zahraničních závodech SP od roku 2007, kdy mezinárodní soutěže pořádá IFSC, podařilo v lezení na obtížnost pouze pěti českým ženám – dvě z nich (Tereza Svobodová a Gábina Vrablíková) byly rovněž členkami této tréninkové skupiny.

 

Svou kvalitu pak prokázala i přes náročný program v mládežnických vrcholech sezóny 2016, když na Mistrovství Evropy mládeže v rakouském Mitterdorfu i na Mistrovství světa mládeže v čínském Guangzhou postoupila do semifinále.

 

V domácích závodech si v roce 2016 zcela suverénně vedla v mládežnické kategorii A,  když s převahou vyhrála všechny závody Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost a stala se jak vítězkou tohoto seriálu, tak mistryní republiky. Ve své první sezóně ženami pak obsadila 3. místo v celkovém hodnocení Českého poháru a 3. pozici vybojovala i na mistrovství ČR.

 

I když je její specializací lezení na obtížnost a boulderingu se prakticky nevěnuje, v prvním závodě Rock Point Českého poháru v boulderingu 2016, kde startovala jen v rámci tréninku bez odpočinku a vyladění, s převahou zvítězila ve své kategorii a obsadila vynikající 3. místo mezi ženami. V roce 2017 pak byla absolutně nejlepší českou bouldristkou na Mistrovství světa mládeže v Innsbrucku, když v konkurenci více než 90 nejlepších světových lezkyň ve své kategorii obsadila bodovanou 27. příčku.

 

V roce 2018 Lenka výborně zvládla přechod do juniorské kategorie, když se jako jediná česká juniorka dokázala probojovat do finále závodů Evropského poháru mládeže – a to hned dvakrát, další finálové postupy jí unikly jen těsně. V celkovém hodnocení Evropského poháru mládeže 2018 jí to vyneslo vynikající 7. pozici. Rovněž jako jediná česká juniorka postoupila do semifinále Mistrovství světa mládeže v Moskvě.

 

Od roku 2018 je členkou Centra sportu Olymp Ministerstva vnitra, které jí poskytuje významnou podporu v její závodní činnosti.

 

Po vynikajícím úvodu sezóny 2019, kdy Lenka mj. zvítězila v závodě Českého poháru v lezení na obtížnost, se bohužel vážně zranila při pádu na neoficiálních bouldrových závodech. Její úraz kolene vyžaduje několik operací, a tak Lenka, ač se nominovala do seniorské i juniorské reprezentace, přišla o celou mezinárodní sezónu. Lenka se v rámci možností udržovala ve formě a připravovala se na návrat k závodnímu lezení. Čekání na druhou operaci si v listopadu 2019 zpestřila startem na mistrovství republiky v lezení na obtížnost, kde i přes výrazně omezenou možnost zatěžovat pravou nohu vybojovala 5. místo mezi ženami, 3. v juniorské kategorii a 2. v rámci akademického šampionátu. Zároveň si tak v této sezóně zajistila celkové 2. místo mezi ženami v Českém poháru v lezení na obtížnost.

 

Do října 2020 Lenka trénovala v udržovacím režimu, po 5. místě na MČR v lezení na obtížnost 2020 ukončila přípravu zaměřenou na závody a tím i spolupráci s TBT.

 

Přestože se Lenka věnovala naplno tréninku a závodění, výborně leze i na skalách – na vápně se v roce 2015 zlepšila ze
7b+ (9- UIAA) na 8b (10 UIAA), na písku pak má přelezeny cesty obtížnosti Xa.

 

Lenka pochází z Rožnova pod Radhoštěm, kde v roce 2019 úspěšně odmaturovala na gymnáziu. Na podzim téhož roku zahájila v Praze studium medicíny.

 • interview

  s Lenkou Slezákovou

  Ročník: 2000

  Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm, ale většinu času teď trávím v Praze

  Kde se vyskytuji: Většinou mě najdete na stěně nebo někde v medických učebnicích.

  Nejčastěji navštěvované stěny: Vertikon Zlín, SmíchOFF a stěna v Rožnově

   

  Kdy a jak jsi začala s lezením?

  Lezu od malička. Za to vděčím rodičům, kteří mě už v kočárku brávali pod skály. Takže když jsem si taky oblékla sedák a obula lezečky, bylo to úplně normální.

   

  Kdy jsi začala trénovat a kde jsi získávala „know-how“?

  Vždycky jsem lezla tak, aby mě to bavilo a ne úplně pravidelně. Že nějak trénuji, jsem si myslela už po soustředění reprezentace v roce 2013, kde mi Tomáš ukázal základy. Ale hlavu a patu to celé dostalo na konci roku 2014, když mi přišel první tréninkový plán. Docela jsem koukala…

   

  Jak jsi přechod zvládala?

  Navykla jsem si poměrně lehce, taky díky tomu, že na hodně pohybu jsem byla zvyklá ze sportovní gymnastiky. Nejtěžší bylo pochopit, v čem jednotlivé cviky spočívají.

   

  Jak tréninkový plán změnil Tvůj denní harmonogram?

  Občas vstávám trochu dřív a večer se mnohem líp usíná… Ale myslím, že trénink mě naučil věci plánovat, neodkládat a vše dělat poctivě.

   

  Co Tě baví a nebaví na trénování?

  Baví mě, že se můžu překonávat, dávat do toho všechno a třeba se i zlepšovat, na společných trénincích a závodech samozřejmě i to, že vidím srovnání a potkám se s fajn lidmi. Nebaví mě to jen před tréninkem – rozhýbat se a začít je nejhorší.

   

  Kolik dní a hodin týdně trénuješ a kolik fází průměrně stihneš?

  Lezecký trénink mám 4-5 dní v týdnu (záleží na období), k tomu třeba 2x klus a strečink, 1x posilování na břicho nebo nohy. Trénuju většinou ve dvoufázích a celkem to zabere okolo 20 hodin týdně.

   

  Co Ti v tréninku dává nejvíc zabrat?

  Cokoliv se závažím navíc. Ta kila se prostě počítají…

   

  S kolika kily uděláš shyb? A kolik shybů uděláš?

  Na velkých madlech udělám s 20 kily 4 shyby, s 22 kily už jen 2. Víc závaží jsem na sebe zatím nevěšela.

   

  Jaké tréninkové období roku Tě nejvíce baví a nebaví?

  Vždycky se těším na období závodů, hlavně těch mezinárodních kolem letních prázdnin. Tam zúročím tvrdý trénink na začátku roku. Nejhorší je ale určitě pauza bez lezení mezi sezónami.

   

  Jak je ta pauza dlouhá a to znamená, že vůbec nelezeš?

  Já mívám pauzu dlouhou 14 dní. Celou tu dobu nelezu vůbec a je čas na další sporty a jiné aktivity. Bez lezení to ale není ono.

   

  Jaké trable spojené s tréninkem máš?

  Veliká spotřeba magnézia a jeho uklízení po každých visech doma…

   

  Kde bereš motivaci?

  Motivují mě právě závody, ať už se daří nebo ne. Dřív jsem ještě chtěla být lepší než mladší brácha, ale to už teď dávno neplatí a ani mi to vlastně nevadí. S motivací problém nemám, mám ji nějak v sobě.

   

  Brácha je Tvůj nejčastější tréninkový partner? Nejlepší parťák?

  Byl, teď už se tak často nevidíme. Jinak mám víc oblíbených parťáků – záleží, na jakém konci republiky zrovna jsem.

   

  Kolik času strávíš na skalách?

  Vzhledem k tomu, že teď jsem víc závodní lezkyně, tak ho není tolik. Ale snažím se trénink prokládat a udělat si třeba po závodech volno. Skály patří k mojí motivaci a asi by to bez nich nešlo…

   

  Jak zvládáš stres na závodech? Bojíš se na skalách?

  Snažím se ho nedávat najevo, i když vím, že tam je. Vždycky se musím nastavit tak, abych se na závodní cestu těšila, na to, až polezu. Na skalách se už nebojím, jen občas na písku – pár metrů nad kruhem to k tomu patří.

   

  Měla jsi nějaké dlouhé pády? Byla jsi někdy při lezení zraněná?

  Některé byly delší. Pamatuju si třeba pády v Labáku v cestě Guma Guar za Xa, když jsem ji poprvé zkoušela – deset metrů to určitě bylo. Zranění už taky přišlo, jizva na koleni mi ho bude ještě dlouho připomínat.

   

  Jaké jiné zájmy máš kromě lezení?

  Dřív jsem se dlouho věnovala hře na flétnu a na klavír a pořád to mám ráda. Občas se snažím i zpívat, ale když jsem byla mladší, šlo mi to všechno nějak líp.

   

  Čeho bys chtěla v životě dosáhnout?

  Vystudovat vysokou školu, najít si dobrou práci a zároveň stíhat pořád trénovat, lézt a ideálně inspirovat další lidi v tom, co dělám. A taky bych se i jako stará babička ráda podívala na vrcholek nějaké pěkné skalky.

   

  Čeho si vážíš? Co je pro tebe důležité?

  Že mám doma úžasnou podporu a kolem sebe lidi, co mě mají rádi. A hlavně, že jsem v životě spokojená.

   

  Kde bys chtěla bydlet, kdyby sis mohla vybrat kterékoli místo na světě?

  Jsem spokojená, kde jsem. Je to o lidech, ne o místě.

   

  Kdyby Tě někdo chtěl pozvat na rande – kam by Tě měl pozvat?

  Nejlepší by bylo vymyslet něco originálního… Ale kavárna s dobrou hudbou a pohodou ve vzduchu potěší.

   

  Jak by ses jako člověk popsala?

  Jsem optimistka a často se směji… Myslím, že když si něco zamanu, tak za tím opravdu jdu. Takže jsem cílevědomá. Na druhou stranu se rychle naštvu i kvůli drobnostem a dokážu být pěkně drzá na rodinu a okolí. Tak děkuji, že to se mnou vždycky vydržíte!

Lenka studuje

medicínu,

hodně času tráví v Praze.

výsledků

Výběr z

Celková vítězka Českého poháru mládeže 2015 v lezení na obtížnost v kategorii B

Mistryně ČR 2016 v lezení na obtížnost v kategorii A

Celková vítězka Českého poháru mládeže 2016 v lezení na obtížnost v kategorii A,
když v sezóně zvítězila ve všech závodech ČPM

2. místo v celkovém pořadí Českého poháru 2019 v lezení na obtížnost v kategorii žen

3. místa v celkovém pořadí Českého poháru 2016 a 2017 v lezení na obtížnost v kategorii žen

2. místa v celkovém pořadí Českého poháru mládeže 2018 a 2019 v lezení na obtížnost v kategorii juniorek

2. místo v celkovém pořadí Českého poháru mládeže 2017 v lezení na obtížnost v kategorii A

1. místo v závodě Českého poháru 2019 v lezení na obtížnost v kategorii žen (Ostrava)

3. místo na MČR 2016 v lezení na obtížnost v kategorii žen

2. místo na Akademickém mistrovství ČR 2019 v lezení na obtížnost

Finalistka EYC Imst (AUT) 2016 v lezení na obtížnost v kategorii A

Finalistka EYC Uster (SUI) 2018 v lezení na obtížnost v kategorii juniorek

Finalistka EYC Mnichov (GER) 2018 v lezení na obtížnost v kategorii juniorek

Semifinalistka Mistrovství světa mládeže – Guangzhou (CHN) 2016 (obtížnost) v kategorii A

Semifinalistka Mistrovství světa mládeže – Moskva (RUS) 2018 (obtížnost) v kategorii juniorek

Semifinalistka Mistrovství Evropy mládeže – Mitterdorf (AUT) 2016 (obtížnost) v kategorii A

30. místo v závodech SP v lezení na obtížnost 2016 Chamonix (FRA) a Villars (SUI)

Na skalách má vylezeny cesty až do 8b (10 UIAA) na vápně a Xa na písku.

Created by Slowprint Art & Design Studio © 2016–2022, Aktualizováno 22. 5. 2022 23.00