TBT

Skupina

Tréninková skupina (tehdy si ještě neříkala TBTraining) vznikla v roce 2009, když se mladí závodníci v lezení na obtížnost, kterým tréninkové plány připravoval trenér Tomáš Binter, začali setkávat pravidelně na společných trénincích.

 

U zrodu skupiny kromě trenéra T. Bintera st., jeho syna Tomáše a dalších lezců byla také Tereza Svobodová. Ta od roku 2009, kdy se stala spoluzakladatelkou skupiny, do roku 2014, kdy odešla do Švýcarska, dosáhla takových úspěchů, že jejich úplný výčet by zabral celou tuto stranu. Jen namátkou lze uvést bronzovou medaili z Evropského poháru mládeže 2010 v bulharském Veliko Tarnovu v kategorii B (14–15 let), kde za sebou nechala mimo jiné i současnou vynikající lezkyni Světového poháru Belgičanku Anak Verhoeven, stříbrnou medaili z Evropského poháru mládeže ve francouzském Voironu z roku 2012, kde v kategorii A (16–17 let) kromě řady špičkových lezkyň porazila i rakouskou hvězdu Jessicu Pilz, finálová a semifinálová umístění z mistrovství světa mládeže a dlouhou řadu finálových výsledků v závodech Evropského poháru mládeže. Mezi dospělými se v roce 2011 už v šestnácti letech probojovala do semifinále historicky nejobsazenějšího Mistrovství světa v italském Arcu a stala se tak nejmladší semifinalistkou tohoto MS, v tomto roce postoupila i do semifinále Světového poháru ve slovinské Kranji. Na skalách pak Tereze i přes její malou postavu, která ji často handicapovala, nedělaly potíže cesty v obtížnosti 8b (10 UIAA). I když se od roku 2013 až do svého odchodu do zahraničí musela potýkat se zdravotními problémy, které jí komplikovaly nejen závodění, její přínos pro skupinu byl po celou dobu nenahraditelný. Právě Tereza totiž jako jedna z prvních ukázala, že to jde – ač nebyla považována za výrazný talent, v prvním roce v mládežnické kategorii B se nominovala do reprezentace až ze čtvrtého místa a její první mezinárodní start rozhodně neskončil úspěchem, díky poctivému a systematickému tréninku dosáhla výsledků, kterým v té době nemohla žádná z dalších českých lezkyň konkurovat.

 

Díky této inspiraci, kterou svým výkonnostním růstem podpořil i Tomáš Binter ml., se o spolupráci s tréninkovou skupinou začala zajímat řada lezců, kteří neměli v úmyslu po vzoru některých českých „hvězd“ utíkat do disciplín a aktivit s minimální konkurencí, aby jejich výsledky navenek působily dobře, ale chtěli na sobě systematicky pracovat, aby jejich výkony měly skutečnou hodnotu.

 

S tréninkovou skupinou za léta spolupracovaly téměř dvě desítky lezců a na jejím chodu se podíleli i jejich rodiče či přátelé. Základem spolupráce byla a je vždy žádost o pomoc s přípravou ze strany lezců či rodičů, kterou se trenér i členové skupiny snaží poskytnout v maximální možné míře. Až na jedinou politováníhodnou výjimku, kdy došlo k poškození členů skupiny, dalších závodníků i ČHS a zneužívání dlouhodobé pomoci, fungovala vždy skupina v duchu vzájemné důvěry, případné ukončení spolupráce bylo po vzájemné dohodě a přátelské vztahy mezi současnými i bývalými členy skupiny přetrvávají.

 

Závodní skupinu TBTraining tvoří dva typy lezců – „interní“ členové, tedy ti, kterým trenér tvoří individuální tréninkové plány na každý den a oni mu pak pravidelně poskytují zpětnou vazbu, a „externí“ členové, kteří si na základě vstupů od trenéra sestavují tréninkové plány sami, posílají mu je k posouzení a trenér je s nimi konzultuje a případně upravuje. Všichni členové závodní skupiny se pravidelně setkávají na společných trénincích vedených trenérem, na které se sjíždějí z celé republiky. Aktivními interními členy TBTraining jsou v současné době Hanka Šikulová, Hanka Křížová, Jan Kříž, Jára Šikula a Tomáš Binter ml., Lenka Slezáková po zranění kolene z jara 2019 trénovala v udržovacím režimu do MČR v lezení na obtížnost 2020, po němž ukončila přípravu zaměřenou na závody a tím i spolupráci s TBT. Po více než roční pauze způsobené vážným úrazem se k tréninku naplno vrací Petr Kliger. Tréninkový servis skupiny využívá Natálka Paarová, na jejíchž tréninkových plánech spolupracuje trenér s jejím otcem Rudou, Natálka se společně se svým bratrem Adamem účastní společných tréninků a má k dispozici závodní koučink. Trenérský servis ve formě kompletní přípravy tréninkových plánů a některých společných tréninků využívá rovněž svěřenkyně trenéra Jiřího Pummera Eliška Bulenová. V průběhu roku 2020 se ve skupině TBTraining začali připravovat Jan Štípek, Denisa Beníšková a Lucie Vojáčková. Veronika Scheuerová vzhledem k odjezdu na dlouhodobý pobyt v zahraničí vynechává sezónu 2020. Externí členové Martin Jech a Jakub Dvořák se aktuálně věnují stavěčské a trenérské činnosti.

 

Původně byli členy skupiny výhradně specialisté na lezení na obtížnost, kteří pouze doplňkově v rámci tréninku absolvovali závody v boulderingu, později začali se skupinou spolupracovat také bouldristé. Nyní se ve skupině TBTraining připravují i specialisté na rychlost a závodníci v kombinaci.

 

Se skupinou spolupracují formou konzultací a účastí na společném tréninku také další závodníci i skalní lezci, kteří se chtějí zlepšovat a jsou ochotni na sobě pracovat. Důležitou součástí týmu TBTraining je i kameramanka a fotografka Monika Brkalová, která je sama výbornou lezkyní a svou tvorbou i technickou a organizační prací již řadu let pomáhá českému závodnímu lezení.

 

Návrh na pojmenování skupiny a vytvoření webových stránek vzešel v roce 2016 od lezců trénujících v tomto týmu. Ti si uvědomili, že ač má skupina v českých podmínkách dlouhodobě vynikající výsledky, nijak se veřejně neprezentuje a o její existenci se tak příliš neví.  Chtěli také vyjádřit sounáležitost s principy, na nichž je skupina založena. Proto je zde TBTraining a stránky, které si právě prohlížíte.